Amerikan Markaları

Coca Cola Kimin?

Coca Cola Sahibi Kim ? Nerenin Malı, Hangi Ülkeye Ait

Coca-Cola başta olmak üzere çeşitli alkolsüz içecek markalarının sahibi olan şirket The Coca-Cola Company‘dir ve ABD’nin Georgia Eyaleti’nde, Atlanta kentinde bulunur. Markanın ismi Kola fındığı,  kafein kaynağı koka yaprakları isimlerinin birleşmesiyle oluşmuştur.

ÜlkeABD
Ülke Bayrağı
Kuruluş Tarihi29 Ocak 1892
SahibiAsa Griggs Candler
Alan/Sektörİçecek
Çalışan Sayısı86.200(2019)

Coca Cola Hangi Ülkenin Markasıdır?

Coca-Cola başta olmak üzere çeşitli alkolsüz içecek markalarının sahibi olan şirket The Coca-Cola Company’dir ve ABD’nin Georgia Eyaleti’nde, Atlanta kentinde bulunan bir Amerikan markasıdır.

coca cola sahibi kim?

Coca Cola Sahibi Kim?

1886 yılında Coca-Cola’nın ilk formülünü ortaya çıkarmış olan John S. Pemberton’dur. 1892 yılında ise Asa Griggs Candler tarafından ABD ‘de Coca-Cola şirketi kurulmuştur.

Şirketin CEO’su ve icra kurulu başkanı 2008 yılından 2018 yılına kadar Türk asıllı ABD vatandaşı Muhtar Kent’ti. CEO’luk görevinden 2018 yılında ayrılan Muhtar Kent’in yerine James Quincey yeni CEO olarak göreve başlamıştır. 2019 yılında Muhtar Kent’in başkanlık görevinden de ayrılması sonucu yerine James Quincey gelmiştir.

Coca Cola Nerede Üretiliyor?

Coca cola asıl olarak Amerika’da üretilmektedir. Bunun yanı sıra Türkiye’de de Ankara, Çorlu, Bursa, İzmir, Mersin ve Elazığ fabrikalarında üretilmektedir.

Yusuf Efe

Bir üniversite öğrencisi olarak yazılarımı ve dolayısıyla düşüncelerimi sizinle paylaşıyorum. Bu paylaşım sürecinden büyük keyif alıyorum..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu