Amerikan Markaları

Lay’s Kimin?

Lay's Kimin? Hangi Ülkenin? Sahibi Kim?

Lay’s markası 1932 yılında kurulmuş ve 1965’ten bu yana PepsiCo’nun Frito-Lay şirketinin sahibi olduğu bir cips markasıdır​. Frito-Lay grubun diğer bilinen markaları arasında Fritos, Doritos, Ruffles, Cheetos, Rold Gold krakerleri ve Sun Chips vardır. Lay’s, Birleşik Krallık’ta ve İrlanda’da Walkers, İsrail’de Tapuchips, Meksika’da Sabritas adıyla bilinmektedir.

Ülke ABD
Ülke Bayrağı
Kuruluş Tarihi 1932
Sahibi PepsiCo
Alan/Sektör Patates Cipsi
Çalışan Sayısı 263,000 (2015)
Resmi Sitesi https://lays.com.tr/

Hangi Ülkenin Markasıdır?

1932 yılında üretimine başlanan ve 1965’ten bu yana PepsiCo’nun Frito-Lay şirketi bünyesinde olan Lay’s bir Amerikan markasıdır. 

Lay’s Sahibi Kim?

Lay’s, PepsiCo’nun Frito-Lay şirketinin sahibi olduğu bir cips markasıdır​.

Lay’s Nerede Üretiliyor?

Ana merkezi Amerika’dadır ancak Lay’s dünya çapında çok uluslu bir şirket olduğu için ürünleri birçok farklı ülkede üretilmektedir.Örneğin;

Bangladeş: 2023 yılında üretim tesisleri kurulmuştur ve Lay’s, Transcom Group tarafından pazarlanmaktadır​​. Benelux Ülkeleri: Lay’s, Belçika ve Hollanda’da daha önce Smiths markası altında satılmış ve 2001 yılında adı Lay’s olarak değiştirilmiştir​​.Kanada: Lay’s, 1996 yılında Hostess markası altında üretilmiş ve daha sonra Lay’s markası altında yeniden pazarlanmaya başlanmıştır​​.

Ayrıca Mısır’da Chipsy, İsrail’de Tapuchips, Meksika’da Sabritas, Sırbistan’da Chipsy, Güney Afrika’da Simba Chip şirketi, Birleşik Arap Emirlikleri’nde ve Vietnam’da farklı isimler altında Lay’s ürünleri bulunmaktadır ve bunlar da Lay’s çatısı altında üretilen ürünlerdir

Lay’s İsrail Malı Mıdır?

Hayır, Lay’s İsrail malı değildir. Lay’s, Amerikan’ın çok uluslu gıda ve içecek şirketi olan PepsiCo ‘ya aittir. Ancak İsrail de de üretimi yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu